Szkolenie i integracja
15 listopada w Opolu Lubelskim odbyło się spotkanie szkoleniowo-integracyjne członków LOIIB powiatu opolskiego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 osób.
Spotkania powiatowe to już w naszej izbie tradycja. Z możliwości porozmawiania na ważne dla nas zawodowo tematy, ale i wspólnego spędzenia czasu w miłej i życzliwej atmosferze, skorzystało wielu członków LOIIB.
Niezwykle miło było nam gościć Starostę Opolskiego Dariusza Marka Piotrowskiego, który przedstawił informacje na temat zrealizowanych i planowanych inwestycjach w powiecie. Spotkanie prowadziła Joanna Gieroba przewodnicząca Okręgowej Rady. Podkreślała, że Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest samorządem zawodowym zrzeszającym osoby wykonujące zawód zaufania publicznego.
– Nasz zawód jest zawodem zaufania publicznego, a to oznacza, że to co robimy jest istotne z punktu widzenia interesu publicznego. To duża odpowiedzialność. Dlatego postępować musimy w oparciu o wiele zasad – podkreślała i dodawała: – W czerwcu tego roku zmienił się nasz kodeks etyki zawodowej. Jest bardziej szczegółowy i precyzyjny. Dlatego gorąco namawiam do zapoznania się z nim.
Przewodnicząca przedstawiła zebranym prezentację na temat zadań i działalności naszego samorządu zawodowego. Zachęcała do korzystania z Portalu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, który daje członkom izby dostęp do materiałów przydatnych w pracy zawodowej, m.in. Biblioteki norm, Warunków Technicznych ITB, serwisów Wolters, czasopism izbowych i wielu innych. Przewodnicząca poinformowała również o nowym dokumencie w aplikacji mObywatel, jakim jest legitymacja inżyniera budownictwa. Podała również dane statystyczne dotyczące Lubelskiej Okręgowa Izby Inżynierów Budownictwa, a w szczególności członków, którzy mieszkają w powiecie opolskim – są to 102 osoby.
Anna Ostańska Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Koordynator wymieniła sprawy, jakie najczęściej trafiają do rzecznika oraz poinformowała o krokach, jakie podejmowane są później. Zwróciła szczególną uwagę na niewłaściwe wykonywanie przeglądów okresowych. Z kolei Zbigniew Szcześniak Przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego przedstawił działania organu, któremu przewodzi oraz statystykę rozstrzygnięcia spraw, którymi sąd zajmował się w bieżącym roku.
Jerzy Adamczyk, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej LOIIB przedstawił ogólne informacje na temat uprawnień budowlanych oraz zasady postępowania kwalifikacyjnego po złożeniu przez kandydatów wniosków o nadanie uprawnień budowlanych. Wskazał elementy, które budzą wątpliwości komisji przy ocenie wniosków, a zwłaszcza poświadczenia praktyki zawodowej.
– Praktyka zawodowa do uprawnień budowlanych wykonawczych polega na pełnieniu funkcji technicznej na budowie i obejmuje wykonywanie czynności związanych z koniecznością fachowej oceny zjawisk oraz samodzielnego rozwiązywania problemów techniczno-organizacyjnych. Zadania powinny mieć zróżnicowany charakter oraz obejmować możliwie jak największy cykl realizacji inwestycji – mówił. – Praktyka do uprawnień projektowych wymaga natomiast bezpośredniego uczestnictwa w pracach projektowych przy sporządzaniu projektów. Wykonywane zadania projektowe powinny być zróżnicowane tematycznie oraz o możliwie szerokim stopniu złożoności i zakresie.
Do tego tematu nawiązała też Anna Ostańska Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Koordynator wskazująca konkretne błędy popełniane przez osoby prowadzące praktyki.
Jerzy Adamczyk odniósł się też do funkcjonowania e-CRUB oraz zasad dokonywania w nim wpisów przez OIIB.
Z kolei Agnieszka Bartnik Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim oraz Tomasz Madejek Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opolu Lubelskim omówili najczęstsze błędy i problemy związane wnioskami o decyzję pozwolenia na budowę, zgłoszeniami robót oraz pozwoleniami na użytkowanie.
– We wniosku o pozwolenie na budowę wpisywany jest bardzo często inny organ np. starosta lubelski, a nie opolski. W miejscu danych inwestora wpisane są dane wykonawcy, a nazwa zamierzenia budowlanego jest niezgodna z projektem budowlanym. Nieuzupełnione pozostają np. numer działki, obręb, jednostka ewidencyjna. Brak jest też kompletu załączników – wyliczała pani naczelnik.
Podobne błędy występują również przy zglaszaniu robót budowlanych.
Tomasz Madejek Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opolu Lubelskim podał informacje o tym, jakie decyzje należy uzyskać przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego.