Spotkaliśmy się w Lublinie

W Lublinie 6 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie szkoleniowo-integracyjne członków LOIIB. W ten sposób zakończyliśmy pełen cykl szkoleń we wszystkich powiatach.

W spotkaniu zorganizowanym w Targach Lublin wzięło udział ponad 80 osób.

– Na takim szkoleniu jestem po raz pierwszy. Bardzo cieszę się, że wzięłam w nim udział. Usłyszałam wiele bardzo potrzebnych, bo praktycznych informacji. Zaciekawiło mnie zwłaszcza to, co do powiedzenia mieli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. To bardzo potrzebna wiedza w mojej codziennej pracy zawodowej – mówiła Barbara Krupa.

Po raz pierwszy w spotkaniu członków LOIIB brał także udział Robert Puliński.

–  To bardzo udane spotkanie. Podoba mi się to, że jest bardzo merytorycznie i na temat. Jestem zadowolony ze szkolenia, ale ważna jest też integracja – podkreślał.

Aspekt możliwości niespiesznego spotkania się przy kawie i porozmawiania o pracy wymieniały zwłaszcza osoby, które brały już udział w podobnych spotkaniach.

– Przynależność do izby niesie ze sobą ten dodatkowy plus, że można spotkać się z kolegami i porozmawiać o wielu sprawach zawodowych. Czasami, gdy mam wątpliwości, lubię się skonsultować. Myślę, że to bardzo ważna sprawa. Dzięki takim właśnie koleżeńskim spotkaniom nie popełniłam kilku błędów – przyznała jedna z uczestniczek spotkania.

Przewodnicząca Joanna Gieroba przedstawiła zebranym prezentację na temat zadań i działalności naszego samorządu zawodowego. Zachęcała do korzystania z Portalu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Anna Ostańska Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Koordynator wymieniła sprawy, jakie najczęściej trafiają do rzecznika oraz poinformowała o krokach, jakie podejmowane są później.

Z kolei Zbigniew Szcześniak przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego poinformował o dwóch trybach odpowiedzialności członków izby: dyscyplinarnym i zawodowym. Przedstawił również charakter spraw, które najczęściej kierowane są do Sądu.

Jerzy Adamczyk, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej LOIIB przedstawił ogólne informacje na temat uprawnień budowlanych oraz zasady postępowania kwalifikacyjnego po złożeniu przez kandydatów wniosków o nadanie uprawnień budowlanych. Zwrócił uwagę na błędy popełniane przy podpisywaniu poświadczeń praktyki zawodowej dla kandydatów na uprawnienia budowlane. Uczestniczących w spotkaniu zainteresowała możliwość uzyskania specjalizacji budowlanej i tytułu rzeczoznawcy budowlanego.

W naszym spotkaniu wziął udział Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina – W obecnych czasach zmienia się podejście do inwestycji. Chciałem zwrócić na to Państwa i prosić, byście brali to pod uwagę na etapie tworzenia inwestycji i realizacji. Mowa o czymś, co jeszcze kilka lat temu nie stanowiło żadnego problemu. Nikt na początku lat 2000 nie zastanawiał się przy realizacji inwestycji nad zasadnością wycięcia drzew. Teraz to się zmieniło. Nawet najlepsza inwestycja jest teraz z tego powodu deprecjonowana. Dlatego chciałbym prosić żebyście Pastwo, jako ci, którzy mają największy udział w tworzeniu inwestycji zwrócili na to szczególną uwagę – mówił.

O tym, jak nie popełniać błędów przy wykonywaniu samodzielnych funkcji technicznych mówił Krzysztof Stopyra, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Na prośbę uczestników spotkania, przedstawił również informacje na temat formy i zawartości projektu technicznego.

Marta Łosiewicz-Górecka, zastępca dyrektora ds. inwestycji Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie mówiła, czym jest droga i jak ją dobrze zaprojektować. Z kolei Anna Osińska, kierownik Referatu da. Remontów Wydziału Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Lublin i Konrad Banach, członek Zarządu Powiatu w Lublinie przedstawili informacje o zrealizowanych i planowanych inwestycjach na podległym im terenie. Niezwykle miło było nam także gościć Ewę Bogutę, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Lublin i Tomasza Piwko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Miasta Lublin.

Podobne wpisy