Pierwsze spotkanie powiatowe w tym roku
To był wyjątkowo owocny czas. 7 lutego odbyło się spotkanie szkoleniowo-integracyjne dla członków LOIIB w Krasnymstawie. Wzięło w nim udział ponad 40 członków Izby oraz zaproszeni goście.
Swoją obecnością zaszczycili nas Janusz Szpak Starosta Krasnostawski oraz Monika Sawa Zastępca Burmistrza Krasnegostawu, którzy przedstawili informacje na temat zrealizowanych i planowanych inwestycji w powiecie i w mieście.
– Rok 2024 w powiecie krasnostawskim to liczne inwestycje i realizacja bieżących zadań. Modernizacja dróg, poprawa jakości kształcenia i stanu bazy oświatowej, inwestycje w ochronę zdrowia, pomoc społeczna i piecza zastępcza, sprawna administracja, instrumenty rynku pracy, kultura i ochrona zabytków to główne obszary uwagi władz powiatu krasnostawskiego – mówił Janusz Szpak.
– W 2025 roku planujemy inwestycje, które przyczynią się do rozwoju naszego powiatu i znacząco poprawią jakość życia mieszkańców – zapowiadał Starosta. – Jednym z kluczowych obszarów inwestycji powiatu będzie modernizacja infrastruktury drogowej. Planujemy budowę oraz remonty dróg powiatowych, które usprawnią transport i zwiększą bezpieczeństwo. Nasza przyszłość to edukacja, dlatego też duża część środków zostanie przeznaczona na modernizację szkół.
– W 2024 roku wydatki inwestycyjne stanowiły niespełna 28 procent wydatków miasta – mówiła pani burmistrz i wyliczała, m.in. modernizację basenu i budowę hali sportów walki, budowę przeprawy mostowej na rzece Wieprz, remont dróg gminnych oraz montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie miasta. – Rok 2025 to wzrost wydatków inwestycyjnych o 12 punktów procentowych. Zaplanowano je na poziomie stanowiącym ponad 40 procent podatków miasta. W planach znajduje się np. utworzenie nowych miejsc opieki w Żłobku Miejskim oraz realizacja robót budowlanych w budynku Domu Sejmikowego w Krasnymstawie.
Mariusz Frąc Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie przedstawił informacje na temat aktualnego stanu prawnego oraz omówił najczęstsze błędy i problemy związane wnioskami o decyzję pozwolenia na budowę i zgłoszeniami robót. Odniósł się do zawartości poszczególnych elementów projektu budowlanego i wymaganej zgodności tych opracowań. Poruszył również zagadnienie zmian istotnych i nieistotnych.
Spotkanie prowadziła Joanna Gieroba przewodnicząca Okręgowej Rady, która przedstawiła zebranym prezentację na temat zadań i działalności samorządu zawodowego. Podkreśliła rolę naszego zawodu jako zawodu zaufania publicznego i związane z tym obowiązki.
– Członkowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wykonując czynności zawodowe zobowiązani są do przestrzegania prawa i Kodeksu Etyki Zawodowej. Kodeks został znowelizowany w czerwcu 2024 r. i jest bardziej szczegółowy i precyzyjny. Namawiam do zapoznania się z nim.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kodeks.
Przewodnicząca przedstawiła garść ciekawych danych statystycznych dotyczących powiatu krasnostawskiego, który liczy 131 członków. Zachęcała do korzystania z Portalu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i bogatej oferty dostępnych tam szkoleń i materiałów m.in. Biblioteki Norm, Warunków Technicznych ITB, serwisów Wolters, czasopism izbowych i wielu innych. Przypomniała również o możliwości skorzystania, na preferencyjnych warunkach, z karty medycznej i sportowej. Przewodnicząca poinformowała również o nowym dokumencie w aplikacji mObywatel, jakim jest legitymacja inżyniera budownictwa. Przewodniczący zachęcał również do wpisywania się do e-CRUB.
Jerzy Adamczyk, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej LOIIB przedstawił informacje dotyczące zasad nadawania specjalizacji techniczno-budowlanych oraz uprawnień rzeczoznawcy. Poruszył również temat poświadczania przez członków izby praktyki zawodowej kandydatom na uprawnienia budowlane, wskazując konkretne błędy popełniane przez osoby prowadzące praktyki.
Henryk Bujak Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wymienił sprawy, jakie najczęściej trafiają do rzecznika oraz poinformował o krokach, jakie podejmowane są później. Zwrócił również uwagę na niewłaściwe wykonywanie przeglądów okresowych i tego konsekwencje.
Z kolei Zbigniew Szcześniak Przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego przypomniał, o dwóch trybach odpowiedzialności członków Izby: dyscyplinarnym i zawodowym. Przedstawił również charakter spraw, które najczęściej kierowane są do Sądu.
Anna Wojtaszek Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krasnymstawie przedstawiła aktualny stan prawny dotyczący pozwolenia na użytkownie i szeroko omówiła zagadnienia dotyczące prowadzenia dziennika budowy,
W spotkaniu w Krasnymstawie udział wzięli również: Dominika Lewandowska, Kierownik Wydziału Inwestycji, Budownictwa, Dróg, Rozwoju i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Krasnystaw, Dariusz Flak oraz Tomasz Grzeszczak Zastępcy Przewodniczącej OR, Tomasz Jabłoński Sekretarz OR, Agnieszka Kasperska Redaktor Naczelna Lubelskiego Inżyniera Budownictwa, Arkadiusz Koralewski Dyrektor Biura LOIIB.