Dzień Budowlanych 2024

Członkowie Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali 28 września Dzień Budowlanych. Uroczystość była okazją do wręczenia medali i odznaczeń, spotkań, rozmów o sytuacji w branży, o aktualnych problemach i perspektywach na przyszłość.

Galę uświetnili za to swoją obecnością m.in. Andrzej Maj Wicewojewoda Lubelski, Arkadiusz Urzędowski dyrektor Departamentu Infrastruktury i Majątku Województwa reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego, Anna Augustyniak Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, Radosław Wnuk Zastępca Prezydenta Miasta Chełm oraz Anna Gruszka Dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość reprezentująca Prezydenta Miasta Zamość. Nie zabrakło przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej, świata nauki, biznesu, inwestorów publicznych, stowarzyszeń naukowo-technicznych i innych instytucji związanych z budownictwem. W spotkaniu brali udział także Przewodniczący i przedstawiciele Izb Okręgowych z innych województw: Krzysztof Ciuńczyk, Roman Karwowski, Jarosław Kukliński, Roman Lulis, Ewa Skiba, Jacek Szer, Stanisław Karczmarczyk i Marek Zackiewicz.

– Święto Dnia Budowlanych ma ponad 100-letnią tradycję. Dziś budownictwo jest inne niż przed laty i to branżowe święto ma inne znaczenie i zupełnie inny wymiar. Jest to forum wymiany poglądów na temat sytuacji i perspektyw sektora budowlanego, okazją do spotkania ludzi, na co dzień zajmujących się budownictwem, a także uhonorowania osób, związanych z nim zawodowo – mówiła Joanna Gieroba, przewodnicząca Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

– Budownictwo stanowi, jak wiemy, jedną z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki. Ma spory udział w PKB. Według najnowszych szacunków w budownictwie zatrudnionych jest około pół miliona osób. Ostatnie lata nie były dla nas łatwe. Pandemia, wojna i inflacja sprawiły, że dane statystyczne nie są zbyt optymistyczne.

Przewodnicząca podkreślała rolę inżynierów budownictwa jako przedstawicieli zawodu zaufania publicznego.

– Musimy pamiętać, że to czym się zajmujemy jest istotne z punktu widzenia interesu społecznego – mówiła. –  Polska Izba Inżynierów Budownictwa podjęła bardzo szeroką akcję pomocową w związku z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnie rejony Polski. Staramy się pomóc maksymalnie wykorzystując naszą bogatą wiedzę i nasze doświadczenie – podkreślała. Na terenach, które spustoszyła powódź pracują inżynierowie z całej Polski, dokonując wstępnych oględzin stanu obiektów kubaturowych i infrastrukturalnych. Z tego też powodu w Gali udziału nie mogło wziąć kilku zaproszonych gości. Wśród nich wymienić należy prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Mariusza Dobrzenieckiego, który jest osobiście zaangażowany w koordynację prac na terenach popowodziowych. Prezes przekazał zebranym życzenia udanych obchodów Dnia Budowlanych i wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

–  Jesteście Państwo ogromnie ważną branżą dla rozwoju naszej gospodarki nie tylko w województwie lubelskim, ale tej ogólnopolskiej – podkreślał Andrzej Maj, Wicewojewoda Lubelski, który przekazał również podziękowania od Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka za szybkie włączenie się inżynierów do akcji pomocy na terenach popowodziowych. – Zdajemy sobie sprawę, że ta branża przyczynia się do rozwoju naszej ojczyzny. Jesteście naprawdę ważnym elementem procesów inwestycyjnych i to wy decydujecie o tym, jaka jest jakość tej branży i od was bardzo dużo zależy.

–  Okręgowa Rada Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa pełni ważną w rolę w reprezentowaniu tego środowiska, nadawaniu uprawnień budowlanych, sprawowaniu pieczy nad właściwym wykonywaniem zawodu przez członków izby oraz podtrzymywaniu niezmiennie wysokiego standardu wykonywanych zadań. W tym świątecznym dniu proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i wyrazy uznania. Państwa obecność w przestrzeni społecznej Lubelszczyzny gwarantuje realizację projektów, których celem jest nie tylko rozwój inwestycyjny naszego województwa, ale także szerzenie kultury technicznej i organizacyjnej. Aktywność członków izby wspiera te dziedziny, w których potencjał naszego regionu – szczególnie w obszarze gospodarki –może być jeszcze w większym stopniu wykorzystany – pisał w liście skierowanym do inżynierów Jarosław Stawiarski.

Marszałek Województwa przyznał Okręgowej Radzie LOIIB medal 550-lecia Województwa Lubelskiego.

–  W naszym życiu społecznym owoce państwa pracy towarzyszą nam na każdym kroku. To wy budujecie nasze domy, ulice, obiekty użyteczności publicznej, nasze zakłady pracy i instytucje. Dlatego chcę państwu pogratulować tego, że wykonujecie tak piękny i potrzebny. Chciałabym, żeby te dowody wdzięczności i szacunku były państwu okazywane nie tylko w Dzień Budowlanych, ale i na co dzień – podkreślała, Anna Augustyniak Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk przyznał odznaczenia naszym kolegom – Medal Zasłużony dla Miasta Lublin otrzymał Janusz Fronczyk, Medale Prezydenta Miasta Lublin otrzymali Krzysztof Gnyp i Jacek Pikula.

Srebrną odznaką honorową Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa otrzymali Tomasz Cholewa, Tomasz Jabłoński, Janusz Miącz, Piotr Miduch i Mariusz Szynkaruk.

Medale Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa dla czynnych członków, którzy w tym roku świętują jubileusz 50-lecia nadania uprawnień budowlanych otrzymali Wiesław Adamczyk, Henryk Domański, Jacek Marek Ginalski, Ireneusz Górny, Włodzimierz Teofil Hofa, Jerzy Kamiński, Franciszek Kawalec, Tadeusz Koral, Kazimierz Korczyński, Andrzej Kostrzewski, Władysław Kupicz, Ryszard Lato, Józef Matysiak, Eugeniusz Pietras, Bolesław Pikul, Henryk Prus, Ryszard Władysław Siekierski, Stefan Siemiak, Ireneusz Szwedo, Józef Tomczyk, Zdzisław Witesik, Bogdan Wolski, Władysław Zadura i Ireneusz Zyśko.

Po części oficjalnej mieliśmy okazję wysłuchać koncertu Kuby Sienkiewicza w duecie z akordeonistą Łukaszem Dąbrowskim.

Wydarzenie objęli Patronatem Honorowym: Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa – Prezes Mariusz Dobrzeniecki.

Patronat medialny nad Galą sprawowało czasopismo „Inżynier Budownictwa”, Radio Lublin i TVP3 Lublin.

Podobne wpisy