Wyjaśnienie sprawy figurowania w centralnym rejestrze


Wyjaśnienie sprawy figurowania w centralnym rejestrze

Lubelska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa poprzez Polska Izbę Inżynierów Budownictwa otrzymała wyjaśnienie od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie wpisów do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane, dla tych, którzy uprawnienia te uzyskali przed 01.01.1995 roku.
Kserokopia tego pisma jest dostępna dla zainteresowanych członków LOIIB w Biurze LOIIB.

Treść pisma:

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w sprawie obowiązku wpisu do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

  • Zgodnie z art. 88a ust. l pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r., Nr 106, póz. 1126 z późn. zm.), Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wykonuje zadania określone przepisami prawa budowlanego, a w szczególności prowadzi centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane, rzeczoznawców budowlanych oraz osób ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej.
  • Wpisowi do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane podlegają osoby, które uzyskały uprawnienia na podstawie przepisów obowiązującej ustawy Prawo budowlane i Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 grudnia 1994 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. z 1995 r. Nr 8, poz. 38 z późn. zm.}, czyli po dniu 14 lutego 1995 r.
  • Ze względu na zasadę lex retro non agit, obowiązek powyższy nie dotyczy osób posiadających uprawnienia budowlane uzyskane na podstawie wcześniejszych przepisów, które chcą wykonywać swoje funkcje w dotychczasowym zakresie.
  • Zgodnie z art. 104 ustawy – Prawo budowlane osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały uprawnienia budowlane lub stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zachowują uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie.
  • Osoby te podlegają jedynie obowiązkowi uzyskania wpisu na listę właściwej izby samorządu zawodowego (zob. art. 6 ust. l ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów – Dz. U. z 2001 r., Nr 5, poz. 42 z późn. zm.).
Lubelska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
  • Tak więc, wszystkie osoby, które posiadają uprawnienia budowlane, bądź stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1995 r. zachowały prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, mimo że nie figurują w centralnym rejestrze prowadzonym przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
  • Zatem, organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego obowiązane do kontrolowania posiadania przez osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, uprawnień do pełnienia tych funkcji, powinny sprawdzać, czy osoba wykonująca samodzielną funkcję techniczną w budownictwie na podstawie uprawnień budowlanych uzyskanych przed 1 stycznia 1995 r., jest członkiem właściwej izby samorządu zawodowego. Nie mają jednak prawa żądać od takich osób okazania zaświadczenia lub decyzji o wpisie do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane, ponieważ powyższe nie znajduje podstawy prawnej.

Z poważaniem
GŁÓWNY INSPEKTOR
NADZORU BUDOWLANEGO
Andrzej Urban