LOIIB

  • slide 1
  • slide 2
  • slide 3
  • slide 4
  • slide 5
  • slide 6
  • slide 7
  • slide 8
  • slide 9

fb2.png
inz_polska.jpg
pip.jpg
gunb.jpg

Witryna LOIIB wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

 

A+ A A-

Wyjaśnienie sprawy figurowania w centralnym rejestrze

Lubelska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa poprzez Polska Izbę Inżynierów Budownictwa otrzymała wyjaśnienie od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie wpisów do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane, dla tych, którzy uprawnienia te uzyskali przed 01.01.1995 roku.
Kserokopia tego pisma jest dostępna dla zainteresowanych członków LOIIB w Biurze LOIIB.

 

GŁÓWNY INSPEKTOR NADZORU BUDOWLANEGO

Andrzej Urban

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w sprawie obowiązku wpisu do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Zgodnie z art. 88a ust. l pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r., Nr 106, póz. 1126 z późn. zm.), Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wykonuje zadania określone przepisami prawa budowlanego, a w szczególności prowadzi centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane, rzeczoznawców budowlanych oraz osób ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej.

Wpisowi do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane podlegają osoby, które uzyskały uprawnienia na podstawie przepisów obowiązującej ustawy Prawo budowlane i Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 grudnia 1994 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. z 1995 r. Nr 8, poz. 38 z późn. zm.}, czyli po dniu 14 lutego 1995 r.

Ze względu na zasadę lex retro non agit, obowiązek powyższy nie dotyczy osób posiadających uprawnienia budowlane uzyskane na podstawie wcześniejszych przepisów, które chcą wykonywać swoje funkcje w dotychczasowym zakresie.

Zgodnie z art. 104 ustawy - Prawo budowlane osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały uprawnienia budowlane lub stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zachowują uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie.

Osoby te podlegają jedynie obowiązkowi uzyskania wpisu na listę właściwej izby samorządu zawodowego (zob. art. 6 ust. l ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów – Dz. U. z 2001 r., Nr 5, poz. 42 z późn. zm.).

Tak więc, wszystkie osoby, które posiadają uprawnienia budowlane, bądź stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1995 r. zachowały prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, mimo że nie figurują w centralnym rejestrze prowadzonym przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Zatem, organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego obowiązane do kontrolowania posiadania przez osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, uprawnień do pełnienia tych funkcji, powinny sprawdzać, czy osoba wykonująca samodzielną funkcję techniczną w budownictwie na podstawie uprawnień budowlanych uzyskanych przed 1 stycznia 1995 r., jest członkiem właściwej izby samorządu zawodowego. Nie mają jednak prawa żądać od takich osób okazania zaświadczenia lub decyzji o wpisie do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane, ponieważ powyższe nie znajduje podstawy prawnej.

Z poważaniem
GŁÓWNY INSPEKTOR
NADZORU BUDOWLANEGO
Andrzej Urban

 

Lubelska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. All right reserved.

Login Form