LOIIB

  • slide 1
  • slide 2
  • slide 3
  • slide 4
  • slide 5
  • slide 6
  • slide 7
  • slide 8
  • slide 9
A+ A A-

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. DO KTÓREJ IZBY MOGĘ ZŁOŻYĆ WNIOSEK O NADANIE UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH?

Zgodnie z §4 ust. 1 regulaminu postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadania uprawnień budowlanych będącego załącznikiem uchwały Krajowej Rady PIIB nr 17/R/19 z dnia 16 października 2019 r. osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień budowlanych, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt. 2-4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, ze zm.), składa wniosek do właściwej okręgowej komisji kwalifikacyjnej według miejsca zamieszkania.

 

2. CZY MOJE WYKSZTAŁCENIE JEST ODPOWIEDNIE O UBIEGANIE SIĘ O UPRAWNIENIA W DANEJ SPECJALNOŚCI W KOLEJNEJ SESJI EGZAMINACYJNEJ?

Postępujemy zgodnie z obowiązującym prawem:  

Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 Prawo budowlane Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, 1309 i Poz. 831 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Na tym etapie nie przeprowadzamy kwalifikacji wykształcenia. Osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek o kwalifikacje ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami w tym opłatamiNIE ODPOWIADAMY NA WNIOSKI Z ZAPYTANIEM O KWALIFIKACJE WYKSZTAŁCENIA.

 

3. CZY PO KIERUNKU ELEKTROTECHNIKA/ELEKTRONIKA MOGĘ UBIEGAĆ SIĘ O UPRAWNIENIA W SPECJALNOŚCI INSTALACYJNEJ W ZAKRESIE SIECI, INSTALACJI I URZĄDZEŃ TELEKOMUNIKACYJNYCH?

Postępujemy zgodnie z obowiązującym prawem:  

Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 Prawo budowlane Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, 1309 i Poz. 831 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Po kierunku elektrotechnika/elektronika można starać się o uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych, jeśli specjalność kierunku jest związana z telekomunikacją, a w programie studiów lub suplemencie występuję ZNACZĄCA ilość przedmiotów w tym zakresie.

 

4. JAK JEST LICZONY CZAS PRAKTYKI?

Cały okres praktyki zawodowej rozliczany jest w tygodniach pracy. Okres praktyki zawodowej niezależnie od jej formy odbywania rozliczany jest ostatecznie w tygodniach. Tydzień składa się z 5 dni pracy, niekoniecznie od poniedziałku do piątku ( to już zależy od umowy z pracodawcą oraz obowiązującego systemu pracy). Bezpiecznie jest posługiwanie się normą czasu pracy określoną w artykule 129 Ustawy Kodeks Pracy (8 godzin / doba i przeciętnie 40 godzin / tydzień)

Na okres 1 roku praktyki zawodowej składa się 52 tygodnie pracy każdy po 40 godzin. Nie ma możliwości przyspieszenia praktyki poprzez zaliczenie więcej niż 52 tygodnie pracy (przykładowo uwzględniając nadgodziny, pracę w święta itp.) w ramach tej samej umowy o pracę. Praca od poniedziałku do niedzieli (czyli przez więcej niż 5 dni w ciągu tego samego tygodnia) zostanie potraktowana jako jeden tydzień praktyki a nie jeden tydzień i dwa dni praktyki.

 

5. KIEDY MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI O NADANIE UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH?

Wnioski przyjmowane są dwa razy do roku:

- na sesję wiosenną - na przełomie stycznia i lutego na egzamin w maju danego roku

- na sesję jesienną - na przełomie lipca i sierpnia na egzamin w listopadzie danego roku

Nie ma możliwości składania wniosków w innych terminach

 

6. JAK DŁUGO WAŻNA JEST POZYTYWNA KWALIFIKACJA NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE?

Pozytywna kwalifikacja jest bezterminowa.

 

7. JAKIE DOKUMENTY NALEŻY ZŁOŻYĆ DO WNIOSKU O NADANIE UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH?

Wykaz dokumentów składanych w kolejności:

  1. Wniosek o nadanie uprawnień budowlanych;
  2. Formularz osobowy
  3. Odpis dyplomu magistra inżyniera/ inżyniera/ technika/ mistrza/ dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – oryginał lub kopię potwierdzoną notarialnie, bądź przez organ wydający.
  4. Suplement do dyplomu ukończenia studiów wyższych/ wypis z przebiegu studiów potwierdzony przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni (oryginał lub kopia potwierdzona notarialnie, bądź przez organ wydający). 

Uwaga: W przypadku posiadania tytułu I i II stopnia należy złożyć oba dyplomy wraz z oboma suplementami z I i II stopnia studiów.

  1. Kopia decyzji wnioskodawcy o nadaniu wcześniejszych uprawnień budowlanych 
  2. Oświadczenie potwierdzające odbycie praktyki zawodowej
  3. Zestawienie zbiorcze / książka praktyki zawodowej 
  4. Kopie uprawnień budowlanych osób nadzorujących praktykę zawodową potwierdzone za zgodność z oryginałem przez organ wydający uprawienia lub potwierdzone notarialnie.
    Uwaga: nie dotyczy decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych wydanych przez Lubelską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. W takim przypadku prosimy o dostarczenie dwustronnej kserokopii.
  5. Kopie zaświadczeń o przynależności do właściwej Izby Inżynierów Budownictwa osób nadzorujących praktykę zawodową (za cały okres odbywania praktyki)
  6. Dowód uiszczenia pierwszej raty opłaty za postępowanie kwalifikacyjne.
  7. Życiorys zawodowy podpisany przez wnioskodawcę;
  8. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

 

Lubelska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. All right reserved.

Login Form